Sport

Girls continue push for finals encounter

by
August 09, 2017

Shepparton Gators' point guard Tyler Atkinson led the scoring for her under-16 VJBL side last week.

Shepparton Gators Oscar Hide (right) led the scoring for his under-16 VJBL side last week.

The under-16 Shepparton Gators girls continue to make a late charge towards finals action.

Hosting fellow Victorian Junior Basketball League Metro Two team Waverley on Friday night, Tony Long’s charges secured consecutive victories for the second time this season in a low-scoring affair.

The home side prevailed 39-21, with star point guard Tyler Atkinson lighting up from outside the arc to drain a trio of threes on the way to a game-high 13 points.

Ella Cirillo (six points) and Dayna Williams (five) also added potency to the Gators’ attacking drives.

The win has the side (which sits in seventh) just two points from fifth-placed Collingwood with two matches remaining in the regular season.

Collingwood faces sixth-placed Broadmeadows on Friday night, making an away fixture against Pakenham (fourth) a do-or-die clash for Long’s troops this week.

‘‘It was an awesome game, especially after a couple of crappy ones,’’ Long said.

‘‘It is a nice way to wind up the season.

‘‘We’ve talked about what we have to do this week and we hope we can keep winning.’’

The under-16 boys could not find a way to win on the road against Dandenong last week, eventually going down 48-56.

Oscar Hide returned to the court with 15 points, while Isaac Dowling (11) and Charlie Young (six) lifted their output in the absence of regular playmaker Jordan Michel.

The Gators’ Victorian Championship Reserve season is still well and truly alive as the side remains four points in front of ninth-placed Latrobe City.

Josh Waight’s charges face a tough contest at Shepparton Sports Stadium on Friday night with ladder-leader Werribee making the trip to town.

●The Greater Shepparton Basketball Association also recently announced the vast majority of its junior representative sides for the 2017-18 season.

‘‘It will be straight into action for the sides with training starting this week,’’ manager Long said.

‘‘This is the highest representation level for Shepparton and we will have a full complement of teams heading through to the championships next year.

‘‘The players are mini ambassadors for the town and the association, even though they don’t know what they’re getting themselves into.’’

Under-12 trials are continuing, with the opportunity for the region’s youngest talents to showcase their skills still available later this week.

JUNIOR SHEPPARTON GATORS FOR NEXT SEASON

Girls

Under-14 Division One: Nikiah Bamblett, Eliza Bicknell, Sofia DeRose, Holly Egan, Jasmine Huffer, Shelby Hutchins, Ashley McMahon, Hannah Onley, Tazmyn Stovell, Isabel Whitelaw, coach: Jason Bannerman

Under-14 Division Two: Diaz Barzen, Mackenzie Clarke, Abby Commodore, Molly Gerada, Ella Osborne, Janaya Pettie, Alicia Robertson, Jasmine Thomas, Jorja Thompson, Shalom Thon, coach: Kyle Gerada

Under-16 Division One: Olivia Archer, Sarah Carr, Jordyn Commadeur, Ebony Grace, Kendall Judd, Lilli Keck, Isabella Riley, Jozanna Salan, Tonysia Turner, Dayna Williams, coach: Tony Long

Under-16 Division Two: Elsie Boyer, Vicky Burn, Savannah Clothier-Harris, Ella Dickins, Alex Marshall, Sjan McCurry, Ella Rhode, Caitlyn Toohey, Jessica Tymensen, Cara Woodman, coach: Richard Marshall

Under-18 Division One: Ella Cirillo, Laura Cole, Dakoda Emery, Nicole Forte, Mikayla Keck, Ayva Moore , Nonie Shipston, Charlotte Thomas, Kior Zito, coach: Chris Judd

Boys

Under-14 Division One: Boston Dowling, Kade Dwyer, Carter Falk, Zac Metcalf, Jordan Munro, Brayden Sciuto, Jack Whitlock, Matt Whitlock, Toby Williams, Deacon Woods, coach: Dylan Wayman

Under-14 Division Two: Blake Aglinskas, Kade Anderson, Harry Brown, Kaleb Carrafa, Jensen Dowling, Jye Fitzsimmons, Xavier Janke, Kye Jeffery, Grady McCarron, Kade Thomas, coach: Liam Thompson

Under-16 Division One: Jordan Birch, Hayden Brock, Max Brodie, Tom Brown, Declan Chapman, Daniel Dalton, Charlie DiStefano, Caleb Enders, Jordan Michel, coach: Josh Waight

Under-16 Division Two: Ashtyn Atkinson, Cody Carrafa, Zac Dwyer, Khale Gibson, Caden Robinson, Jack Smith, Campbell Steigenberger, Kelham Tyson, Carter Walsh, Jake Zerbarto, coach: Charles Moffatt

Under-18 Division One: Ethan Batey, James Brock, Liam Dodd, Josh Evans, Oscar Hide, Matthew Poppa, Matt Rennie, Michael Russo, Abakr Sari, Malual Wundit, coach: Cameron Hardy

By
More in Sport
Login Sign Up

Dummy text